Wsparcie Polski w obecnych wydarzeniach na Ukranine

Wsparcie Ukrainy w utrwalaniu jej niepodległości stało się jednym z istotnych założeń polskiej polityki zagranicznej. Polska silnie wspierała pokojową i  demokratyczną Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie w roku 2004.

Polska aktywnie wspiera także współpracę Ukrainy z NATO. Jedną z form takiej współpracy jest brygada LITPOLUKRBRIG, czyli Litewsko-Polsko-Ukraińskia. Brygada taka została sformowana w 2009 roku i liczyła 4500 żołnierzy. Siedzibą brygady jest miasto Lublin. Spośród krajów tworzących brygadę, Polska i Litwa są krajami należącymi do NATO, natomiast Ukraina nie należy do tej organizacji. Brygada ma zajmować się udziałem w międzynarodowych misjach pokojowych i operacjach humanitarnych pod auspicjami organizacji międzynarodowych.

Inny kierunek aktywności Ukrainy to próby wstąpienia do Unii Europejskiej. Partnerstwo Wschodnie jest to forum mające na celu poprawić polityczne i ekonomiczne relacje pomiędzy EU a sześcioma krajami powstałymi po rozpadzie ZSRR: Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Azerbejdżan, Armenia i Gruzja. Z tych wszystkich krajów najbliżej do EU jest właśnie Ukraina. Partnerstwo Wschodnie ma ustanowić podstawy do nowego paktu stowarzyszeniowego dla poszczególnych członków partnerstwa z UE, o ile państwa te zrobią wystarczający postęp w dziedzinach takich jak gospodarka rynkowa, zrównoważony rozwój oraz praworządność. Polska aktywnie wspiera swojego sąsiada w działaniach mających na celu wstąpienie Ukrainy do UE.

Polska bardzo aktywnie poparła Ukrainę w czasie gorączkowego okresu w 2014 roku – Euromaidanu i Kryzysu Krymskiego. Polski rząd prowadził kampanię wsparcia Ukrainy na forum Unii Europejskiej i zwolennikiem dotkliwych sankcji dla Rosji za jej działania na Ukrainie. Polska zadeklarowała, że nigdy nie uzna aneksji Krymu przez Rosję. Polska także podobno zdecydowanie odrzuciła rzekome oferty Rosji w sprawie podziału Ukrainy pomiędzy te dwa państwa to jest Polskę i Rosję.