Energia z gruntu

Budując dom musimy zdecydować się na jakieś źródło ciepła. Jedną z opcji jest pompa ciepła, oznacza to urządzenie pozwalające na pozyskanie energii z gruntu. Pod powierzchniągruntu temperatura jest nieustannie dodatnia. Stosując urządzenie działające na zasadzie lodówki, możemy zimą ochładzać ziemia , a pozyskaną energię wykorzystać do ogrzewania naszego domu. Wartość pozyskiwanej energii jest około trzykrotnie większa aniżeli koszt samej energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy.

Na każde 4 kWh energii dostarczonej do domu, 1 kWh pochodzi z sieci energetycznej, a 3kWh mogą być bezpłatne, pompowe z gleby. W przypadku wymienników pionowych efektywność pompy ciepła może być jeszcze  lepsza.

Struktura wymiennika pionowego jest prosta: wierci się studnię i umieszcza rury sięgające głębokości od kilkunastu do nawet przeszło stu metrów. Zaletą wymiennika umieszczonego pionowo jest niezmienność parametrów w toku pracy, a wadą cena wykonania, który jest w przybliżeniu 50% droższy od kosztu wymiennika poziomego.

Wymiennik poziomy to po prostu rury ułożone w gruncie, na odpowiedniej głębokości w ziemi. Powinno się na niego przeznaczyć spory kawałek działki budowlanej. Wszystko zależy od wilgotności gleby, ponieważ na dom 100m2  powierzchni domu trzeba kłaść 100m2 rur przy wilgotnej glebie i aż 500m2 przy glebie suchej. Teren ponad wymiennikiem powinien być dostępny dla padania promieni słonecznych, ażeby teren przez lato  się nagrzewał. W zimie w trakcie użytkowania, wymiennik oddaje coraz mniej energii, gdyż ciepłota gleby jest coraz niższa.  Nie może na obszarze wymiennika być żadnych budynków i nie można sadzić drzew ani krzewów.

Konstruując bufor wertykalny trzeba liczyć się z potrzebąą uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, jeśli szyb ma głębokość ponad 30 metrów. Przy głębszych odwiertach potrzebne jest pozwolenie urzędu górniczego, dotyczy to głębokości przekraczającej 100 metrów. Na bufor poziomy nie są wymagane żadne pozwolenia.

Pompa ciepła jest drogą inwestycją, dużo kosztuje sama aparatura, jak i wymienniki oraz instalacje. Pomimo tego cena użytkowania jest niska, niższa wręcz aniżeli w sytuacji spalania gazu ziemnego. Generalnie natomiast, uwzględniając wszystkie koszty, grzanie gazem  jest bardziej ekonomiczne niż pompa .