Blachodachówka albo dachówka betonowa? Który rodzaj przykrycia dachu kupić?

Na terenie Polski są zupełnie niezrównoważone warunki atmosferyczne. Wahania temperatury, opady ciągłe, silny wicher a także upały i występujące po nich sztormy są zjawiskami występującymi nader często. Którym materiałem obłożyć połacie dachu w swoim świeżo urządzanym domu, by zwalczyć te uciążliwe zjawiska pogodowe?

Świetnym rozwiązaniem jest tu dachówka, zarówno cięższa ceramiczna, jak i nowszego typu i większa, betonowa. Ten rodzaj pokrycia posiada wiele pozytywnych cech. Jedną spośród nich jest to, że budulec ów powoli się ogrzewa, a stopniowo oddaje ciepło nagromadzone w ciągu dnia. Zauważą to szczególnie ludzie, którzy ulokowali pokoje mieszkalne także na poddaszu. Z drugiej strony komfort mieszkania w takim pomieszczeniu jest o tyle lepszy, że podczas deszczu słychać jedynie niezbyt donośny szum, a nie uciążliwe huczenie, które występuje, kiedy strugi lecą na blachę. Taki pokrycie znakomicie sprawdza się również w czasie trudnych warunków atmosferycznych. Badania potwierdzają, iż jest to jedno spośród niezwykle odpornych na porywisty wiatr pokryć. Tego typu dach dodatkowo jest wzmocniony przez klamry podtrzymujące dachówki. Dzięki temu, iż całe przykrycie jest złożone z niewielkich i relatywnie ciężkich bloczków, jest ono niewrażliwe na moc ssącą podmuchu. Przypuszczalnie może ona w najgorszym razie wznieść niektóre dachówki, dzięki czemu moc osłabnie, tymczasem nie zostaną one zerwane.

Wadą dachówki wydaje się jej waga – konstrukcja dachu a także ścian powinna być wystarczająco przygotowana pod takie pokrycie dachowe. O ile natomiast umieścimy dachówkę prawidłowo, powinna ona starczyć na około 100 lat.

Blachodachówka dachowa to następny przypadek okrycia dachu. Zalety blachy to opłata , obicie dachu blachą jest dostępniejsze niż w sytuacji dachówki. Mniej wychodzi zarówno sam produkt, jak i instalacja W dodatku struktura nośna ścian i dachu mogłaby być lekka, na wielu połaciach dachowych standardowo nie wolno zamontować dachówek albowiem krokwie lub nawet ściany potrafią być zwyczajne za lekkie aby wytrzymać ciężar. Blachę można położyć ponadto na dachy płaskie, o bardzo łagodnym kącie nachylenia , starczy aby spływała deszczówka Do niepożądanych cech blachodachówki na dachu zaliczamy akustykę – głośno rozbrzmiewający wzmożony przez blachodachówkę szmer kropel deszczu nie jest przyjemny dla mieszkańców. W przypadku gdy poddasze nie jest użytkowe, nie tworzy to w żaden sposób dylematu. Jeśli natomiast pod blachą są ludzie, trzeba będzie pomyśleć w jaki sposób poszycie wygłuszyć Trwałość blachy na dachu można ocenić na orientacyjnie pięćdziesiąt lat.

Powszechnie dostępnym od niedawna nakryciem dachu staje się dachówka bitumiczna Występuje jako wymodelowane z bitumu formy przypominające dachówki. Inaczej niż w przypadku dachówek ceramicznych, dachówka smolista wydaje się niezwykle lekka. Jego renoma bierze się jeszcze stąd, że potrafi być surowcem nie objętym przez pozwolenia na budowę w razie przebudowy pokryć dachowych obłożonych wcześniej eternitem. Problemem w przypadku gontu bitumicznego jest potrzeba instalacji na trwałym, sztywnym podparciu przykładowo płycie wiórowej Na innym podłożu należy stosować papę wstępnego krycia. Wytrzymałość gontu bitumicznego to w przybliżeniu dwadzieścia lat.

Papa termozgrzewalna staje się relatywnie współczesnym, do tego niedocenianym sposobem pokrycia dachowego, najczęściej dachów poziomych. Powierzchnię papy przykleja się do połaci dachu poprzez nagrzanie papy za pomocą palnika. Położenie bitumu jest to relatywnie łatwa operacja,a połać dachowa jest trwały , producent proponuje gwarancję na papę 10 lat, natomiast my liczymy jej całkowitą wytrzymałość na jakiś dwadzieścia lat.

Wybór poszczególnego materiału dachowego może zależeć od wielu wymagań: Czy tworzymy dach płaski, czy też spadzisty, jak często chcemy remontować nakrycie i dodatkowo, jakie pieniądze planujemy przeznaczyć na budowę lub naprawę dachu. Ostatniego wyboru materiału muszą dokonać Państwo samodzielnie.