Który kolektor kupić?

W celu zaoszczędzenia energii potrzebnej do ogrzania naszych mieszkań stosuje się często kolektory słoneczne. Da się wykorzystać kolektory do ogrzewania gorącej wody użytkowej, jak i do ogrzewania pokoi w naszym lokum. Ta ostatnia możliwość wydaje się w praktyce jednak nader droga oraz z rzadka stosowana. W niniejszym tekście przyjrzymy się rodzajom najczęściej stosowanych kolektorów słonecznych, przykładom ich wykorzystywania a także wadom i zaletom. Zazwyczaj stosowane kolektory słoneczne to kolektory płaskie oraz kolektory próżniowe.
Kolektor płaski zamontowany jest w obudowie chroniącej kolektor. W środku kolektora jest tafla z czarnych tlenków metali, pochłaniających światło solarne. Wewnątrz tej tafli idą rury miedziane, którymi przepływa woda lub alkohol i podgrzewa się, kiedy kolektor funkcjonuje.Niezmiennie na dole kolektora dostarcza się schłodzoną wodę, na górze jest odprowadzenie wody nagrzanej. Niebagatelną cechą kolektora płaskiego jest nieskomplikowana budowa i z tego powodu niska awaryjność. Powoduje to także że, ich cena jest niska.Niewątpliwą zaletą jest proste pozbywanie się śniegu z urządzenia w czasie zimy, a solidne hartowane szkło powoduje, że kolektory płaskie są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Ogromna jest sprawność kolektora w czasie najcieplejszym, co sprawia, że stanowi on idealny sprzęt do ogrzewania wody w basenie.

Do niedoskonałości kolektorów płaskich możemy zaliczyć to, iż wymaga on dużo powierzchni na dachu, ponieważ, gdyż, bo trzeba zamontować go pod dobrym kątem, zwykle czterdzieści pięć stopni. Inna niedogodnością kolektorów płaskich jest słaba efektywność, w czasie kiedy emitowane jest mniej energii słonecznej, czyli  jesienią i zimą.Jest tojednak świetnie przetestowana technologia, wykorzystywana od wielu lat właścicieli domów w różnych regionach geograficznych.

W sytuacji kolektorów próżniowych, energia kierowana jest poprzez rurki, w których istnieje próżnia, co zwiększa skuteczność procesu kierowania mocy. Kolejne elementy budowy kolektora próżniowego są niezwykle zbliżone do kolektora płaskiego. Nieraz wykorzystywane jest także zwierciadłoodbierające światło, tracone w przypadku kolektorów płaskich.

Zalety kolektorów rurowych: nieskomplikowany montaż, pod jakimkolwiek nachyleniem, lub wprost na ścianie obiektu. W razie usterki nietrudna regeneracja – wystarczy podmienić jedną rurkę, a nie kompletny kolektor, jak w przypadku panelu płaskiego. Złe strony paneli próżniowych to zagrożenie przegrzewania latem z powodu próżni, problemy z odśnieżaniem w zimie, bo płaszczyzna kolektora nie jest prosta. Szkło, z jakiego budowany jest kolektor, nie jest utwardzone więc jest mniej wytrzymałe na warunki pogodowe. Jest to najbardziej istotne w razie gradobicia.

Jaki panel wybrać? Jeśli potrzebujesz wykorzystywać panele głównie w porze letniej, kup panel płaski. Jeśli nie potrzebujesz na tym się skupiać, porada dotycząca właściwego wariantu panelu nie jest taka prosta.